Nowe ściany, jeszcze nie malowane
> z tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego

     Ściany wykonane z tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego można malować lub szpachlować dopiero po upływie 3-4 tygodni od nałożenia tynku - w tym czasie zachodzi reakcja karbonizacji, czyli sezonowanie tynku. Takie wysezonowane tynki można malować bezpośrednio farbami emulsyjnym różnego rodzaju - do pierwszego malowania farbę wskazane jest rozcieńczyć dodając do niej nawet do 20% wody - wsiąknie ona głębiej w ścianę i dzięki temu powłoka malarska osiągnie lepszą przyczepność, a tym samym trwałość. Jeżeli tynk przez dość długi czas pozostawał niemalowany, jest słaby, kruchy, mocno chłonny lub skredowany tzn. pozostawia ślady na dłoni, którą intensywnie potrzesz ścianę w różnych miejscach to oznacza to konieczność zagruntowania go Impregnatem wzmacniającym. Impregnat ten głęboko wsiąka w podłoże, a po wyschnięciu skleja i zespala luźno związane cząstki tynku, częściowo uszczelnia pory i zmniejsza chłonność. Do malowania takich zwykłych tynków (surowych lub zagruntowanych) możesz użyć dowolnej farby do malowania wnętrz.

> z suchej zabudowy (płyt gipsowo-kartonowych), pokryte maszynowym tynkiem gipsowym lub z tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego ale wygładzonego szpachlówkami

     Ściany i sufity wykonane z płyt gipsowo kartonowych należy pierwszy raz pomalować podkładową farbą lateksową , a następnie farbą nawierzchniową. Także do pierwszego malowania ścian wykonanych z maszynowych tynków gipsowych lub tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych wygładzonych szpachlówkami polecamy podkładową farbę gruntującą - wyrównuje ona chłonność podłoża i ujednorodnia powierzchnię. Z kolei jako nawierzchniowe farby do takich ścian polecamy farby odporne na zmywanie lub odporne na szorowanie. Dlaczego Każda z tych technologii wykończenia ścian (sucha zabudowa lub tynk maszynowy lub szpachlowanie) dają doskonały efekt i są dość drogie. Szkoda byłoby do ich malowania używać wprawdzie tańszych ale słabszych farb emulsyjnych odpornych tylko na ścieranie na sucho.
 

Malowanie ścian już wcześniej malowanych.